Тайи чанд рӯз тавассути шабакаҳои телевизионӣ ва сомонаи ютуб филми ҳуҷҷатии «Бозгашт аз ҷаҳҳанам» намоиш дода шуда истодааст, ки ба нақли қаҳрамони филм Аёмиддин Сатторов ҳизби наҳзати ислом дар пояи ҳизбҳои ифротии «Ҳизбуллоҳ»-и Ҷумҳурии Исломии Эрон бунёд шудааст. Ин суханонро як нафари кӯчагӣ не, балки шахсе иддао дорад, ки чун муассис ва мубаллиғони ҳизб дониста шуда, солиёни зиёд оинномаву барномаи ҳизбро муарриифӣ менамуд.  Нафаре, ки нақл мекунад, ки аз амалҳои ноҷавонмардонаи Муҳиддин Кабирӣ ошноии наздик дошт ва ба гуфти худаш аз ин амалҳои роҳбари ҳизб дастгирӣ намекард. Аёмиддин Сатторов иқрор шудааст, ки  бештари ҷавонони ҳизби наҳзат парвардаи мактаби террористии Ҷумҳурии исломии  Эрон буда, мақсади олии ҳизб нооромии ҷомеа ва ба гирдоби ҷанг кашидани давлат будааст. ҲНИ аз рӯзҳои аввали таъсисёбии худ чун зархаридони хоҷагони эронии худ барои ҷорӣ кардани ақидаҳои шиапарастӣ дар ҷомеа кӯшиш варзидааст.

Ин филм дар шинохти душманони миллат  барои насли имрӯз кӯмаки зиёд намуд. Боварии комил дорем, ки насли имрӯз, хосса ҷавонон чӣ будани ХНИ ва кӣ будани сарвари он Муҳиддин Кабириро дониста гирифтанд. Мо устодон ҳаргиз намегузорем, ки ақидаҳои ифротӣ дар зеҳну шуури ҷавонон роҳ ёбад.

А. Акрамов, декани факултети сохтмон ва нақлиёт, номзади илмҳои техникӣ,

Ш. Алиев, мудири кафедраи нақлиё, номзади илмҳои техникӣ,

М. Маъмуров, номзади илмҳои техникӣ, устоди кафедраи сохтмон