Дар доираи лоиҳаи ҳамкории HECAFS “Таҳсилоти олӣ барои низом ва стандартҳои маҳсулоти хӯрока дар Тоҷикистон ва Қирғизистон” санаҳои 13 - 18 май дар Донишгоҳи давлатии техникии Қирғизистон ба номи И. Раззоқов  семинар дар мавзӯи “Баҳодиҳии татбиқи модулҳои таълимӣ” ва конференсияи байналхалқӣ дар мавзӯи “Модернизатсияи таҳсилоти олӣ ба манфиатҳои истеҳсолотҳои хӯрока ва коркардкунанда” доир гардид. Дар кори семинар устодони донишкада - Дилрабо Комилова, Сулҳия Баҳодурова, Дилшод Набиев ва Шӯҳрат Мақсудов  таҳти роҳбарии директори донишкада, номзади илмҳои техникӣ Саидӣ Дилафрӯз Раббизода ширкат варзиданд.

Ҳамчунин дар семинар ҳамкорони лоиҳа Донишгоҳи аграрии Краков (Полша), Донишгоҳи илм  оиди ҳаёт ва технологияи Латвия, Донишгоҳи илм оиди ҳаёти Литва, Донишгоҳи давлатии техникии Қирғизистон, Донишгоҳи иқтисодии Қирғизистон, Донишгоҳи аграрии Тоҷикистон ва Ассотсиатсияи миллии соҳибкории хурду миёнаи Тоҷикистон иштирок доштанд.

Мутобиқ ба нақша дар се рӯзи аввали семинар  ҳамкорони лоиҳа аз тарафи мактабҳои олӣ   фаъолияти  се солаи худро дар доираи лоиҳа натиҷагирӣ намуданд.

Дар ҷараёни кори семинар мудири кафедраи маҳсулоти хӯрокаи Донишкадаи политехникии Донишгоҳи техникии Тоҷикистон Дилрабо Комилова оиди корҳои иҷрошуда дар доираи лоиҳаи HECAFS  ба ҳозирин ҳисобот дод. Қайд шуд, ки  ҳамкории кафедра бо истеҳсолкунандагон дар доираи лоиҳа қавитар гардида,  талабот ва хоҳиши истеҳсолкунандагон ба мактаби олӣ дар мадди аввал гузошта шуд. Ҳамчунин таъкид шуд, ки дар доираи лоиҳаи ҳамкории HECAFS устодони кафедра такмили ихтисос намуда, дар семинарҳо, сафарҳои корӣ, конференсияҳо фаъолона ширкат варзидаанд. Инчунин дар мӯҳлати муқарраршуда бо ҳамкорӣ бо устодони Донишгоҳҳои Аврупо ба мундариҷаи 20 фани таълимӣ ва 15 барномаҳои таълимии корӣ (модулҳо) тағиротҳо аз нуқтаи назари стандартҳои байналхалқии Global G.A.P. ва HACCP тағирот ворид карда шуд.

Аз рӯи барноми ҳамкорӣ ба нақша гирифта шуда, аз санаи 17 сентябри соли гузашта то 3 – юми декабр устодони донишгоҳҳои Аврупо -  аз Донишгоҳи илм оиди ҳаёт ва технологияи Латвия, Донишгоҳи аграрии Краков (Полша) ва Донишгоҳи илм оиди ҳаёти Литва ба гурӯҳҳои академӣ оиди стандартҳои байналхалқии Global G.A.P ва HACCP  ба доиншҷӯёни ихтисосҳои технологияи маҳсулоти хӯрока сабақ омӯзонидаанд. Машғулиятҳо муовифиқи кредитҳои ҷудошуда бо забони русӣ ва англисӣ сурат гирифтанд. Аз тарафи устодони донишгоҳҳои авруппо ба сатҳи дониши дониҷӯён, бахусус донистани забонҳои хориҷӣ баҳои баланд дода шуд Ҳамчунин дар ҷараёни таълим  устодони донишгоҳҳои мазкур  ба ҳаҷми 32 соат ба устодони кафедра дарсҳои омӯзишиву роҳнамоӣ доири стандартҳои байналхалқӣ гузронидаанд.

Дар маҷмӯъ, муддати 3 соли ҳамкорӣ 3 барномаҳои таълимии ихтисосҳои кафедра, ки барои ҳамкорӣ интихоб шуда буданд, сифатнок гузаронида шуда,  17 нафар устодони кафедра дар машғулиятҳои дастурдиҳӣ ва роҳнамоӣ ширкат варзиданд. Дар раванди таълим 12 гурӯҳҳои кафедра, 138 нафар донишҷӯён фаъолона ширкат варзида, 88 воҳиди адабиётҳои таълимӣ аз тарафи лоиҳа харидорӣ карда шуд. Маврид ба зикр аст, ки  бо мақсади ғанӣ кардани базаи моддӣ-техникии озмоишгоҳҳои кафедра аз тарафи лоиҳа таҷҳизотҳои муосир аз қабили спектрофотометр, таҷҳизот барои муайян кардани сифати шир, истгоҳи обу ҳаво, таҷҳизотҳо барои муайян кардани хосиятҳои хок, намиченкунаҳо, таҷҳизот барои муайян кардани хосиятҳои ғалла, мева, сабзавот ва ғайраҳо харидорӣ карда шудааст, ки ҳамаи ин имкониятҳо барои тайёр кардани мутахассисони баландихтисоси соҳаи саноати хӯрока ва кишоварзӣ мусоидат мекунад.

Ҳамин тавр муддати 3 рӯз масъалаҳои баҳодиҳии татбиқи модулҳои таълимӣ дар давлатҳои Тоҷикистон ва Қирғизистон мавриди баррасӣ қарор доштанд.

Маврид ба зикр аст, ки ҳамкорони лоиҳа моҳи августи соли равон ба Донишкадаи политехникии Донишгоҳи техникии Тоҷикистон  ташриф оварда, раванди татбиқи лоиҳа, фаъолияти озмоишгоҳҳоро хоҳанд дид. Ва дар назар аст, ки натиҷагирии раванди иҷроиши лоиҳаи ҳамаи ҳамкорон  дар ин ҷо низ баррасӣ мешавад.

Санаҳои 16-17 май дар доираи кори лоиҳа конференсияи байналхалқӣ дар мавзӯи “Модернизатсияи таҳсилоти олӣ ба манфиатҳои истеҳсолотҳои хӯрока ва коркардкунанда” ташкил карда шуд.

Дар ин конференсия намояндаҳо аз мактабҳои олии Ҷумҳуриҳои Тоҷикистон ва Қирғизистон, намояндаҳои мақомотҳои давлатии Ҷумҳуриҳои Тоҷикистон ва Қирғизистон, ки барои бехатарии маҳсулоти хӯрока ва татбиқи стратегияҳо барои баланд бардоштани иқтидори содиротӣ ҷавобгаранд, аъзоёни консонсиуми HECAFS, агентиҳои машваратӣ, ки стандартҳои байналхалқии сифат ва бехатарии ғизоро ворид менамоянд, инчунин ташкилотҳои байналхалқӣ, ки лоиҳаҳоро дар Осиёи Миёна тадбиқ менамоянд, намояндаҳои сектори хариду фуруши маҳсулоти хӯрока фаъолона ширкат варзиданд.

Мақсади ташкили чунин конференсия ин муҳокимаи пешравии ҷараёни татбиқи тадбирҳо оид ба такмили таҳсилоти олии касбӣ ва андешаи чораҳо барои ҳамкории минъбада байни тарафҳои манфиатдор дар беҳтар намудани мундариҷа ва сифати таҳсилоти олӣ дар соҳаи истеҳсоли маҳсулоти хӯроква дар Тоҷикисон ва Қирғизистон буд.

Дар ин конференсия масъалаҳои гуногуни таҳсилоти олӣ, ҳамкорӣ бо истеҳсолкунандагон, мушкилӣ ва талаботҳои онҳо, зарурати вориди кардани стандартҳои байналхалқӣ дар Осиёи Миёна, тарафҳои мусбӣ ва манфии он, муаммоҳои таъмини бехатарии маҳсулоти хӯрока дар Осиёи Миёна ва ғайра муҳокима гардидаанд.

Дар кори конференсия директори донишкада Саидӣ Дилафрӯз Раббизода, Дилрабо Комилова ва Сулҳия Баҳодурова оиди масъалаҳои зикргардида баромад намуда, хулосаҳои худро дар бораи рушди минбаъдаи соҳаи озуқаворӣ ва самараҳои ҳамкорӣ баён доштанд.

Ҳамин тавр дар давоми ду рӯзи кори конференсияи байналхалқӣ ҷамъбаст карда шуда, фаъолияти минбаъда тарҳрезӣ шуданд.